IŞIĞIN İNTERNETİ(THE INTERNET OF LIGHT)

Neden LiFi - WiFi’ın yerini almalı?

Wifi teknololojisi, bağlantı yapma açısından devrim niteliğinde olmuştu. Fakat WiFi’ın birçok eksiği bulunmaktadır. Yeni yeni ortaya çıkan ve devrim niteliğinde teknoloji olan LiFi ise şu ana kadar olan alışkanlıklarımızı değiştirecek cinstendir. LiFi, hayatımızın her alanında bulunan, lambalar tarafından yayılan, görülebilir ışık dalga boylarındaki ışık dalgalarıyla internete bağlanabilme imkanı sunan teknolojidir. WiFi ise radyo dalgalarıyla yayılmaktadır, LiFi bu konuda Wifi üzerinde ciddi bir üstünlük kurmaktadır.

Nasıl Çalışır ?

LiFi, tarih öncesinden kalma eski ethernet kablolarında veya şuan her yerde bulunan WiFi modemlerinde de mevcut olan mantığa benzer bir organizasyonla çalışır. Ancak farklılık olarak data transferi LED’ler tarafından yayılan ışık dalgalarıyla olur. LED ampulden çıkan elektromanyetik dalgaları düzenleyip, elektrik dalgalarına bilgiyi yükleyerek cihazlarımızda bulunan foto dedektörlere gönderir. İnsan gözü tarafından dalgalar görülebilse de taşıdığı katrilyonlarca datanın farkına varamamaktayız.


LiFi’ın Faydaları Nelerdir?

HIZ
• Son testlerde LiFi’ın veri transfer hızı saniyede 224 gigabayt olduğu ölçülmüştür.
• Bu, LiFi hızıyla normal bir internet kullanıcısının tek bir saniyede 1.5 GB müzik ya da video indirebileceği anlamına gelmektedir.
• Bu hız ise WiFi ile kıyaslanamayacak kadar yüksektir.

DAHA GÜVENLİ
• Görülebilir ışık duvarların arkasına geçemiyor olması sebebiyle, LiFi sinyalleri sadece yayılan alanda tutulabilir.(Çoğu hack olayı aynı WiFi ağına bağlanarak kolayca gerçekleştirilmektedir.)
• LiFi da cihazlar arasında direkt iletişim kullanıcılar tarafında kolayca görüntülenebilir olduğundan(sonuçta görülebilir ışık) dolayı ekstra bir güvenlik önlemi Bluetooth ya da WiFi da olduğu gibi gerekmemektedir.
• LiFi, yaydığı dalgaların frekansı sayesinde cihazlar arasındaki karışmaları da azaltır.

VERİMLİLİK
• LiFi zaten kullanmakta olduğumuz LED lambalar tarafından yayıldığı için ekstra bir enerji gerektirmez.
• LiFi sistemlerini oluşturan maddeler, radyo dalga teknoloji sistemlerine göre çok daha ucuzdur.

SAFETY
• Görülebilir ışık hayatın her alanındadır ve sağlık açısından tehlikesi bulunmamaktadır.
• LiFi, uçak hastane veya bazı kritik yerlerdeki elektronik cihazlarla iletişim kolayca kesilebileceğinden oluşabilecek olası tehlikeleri önler.
LiFi’ın Eksik Yönleri Nelerdir?
Şu an da kullanılan cihazlar LiFi ile veri transferine uyumlu değildir. Fakat LiFi uyumlu cihazlar kolaylıkla bulunabilmektedir. Fakat çoğu kullanıcı bunlara yabancı olduğundan dolayı uyum sıkıntısı oluşabilir. Yine de WiFi dan LiFi a geçişin hızlı ve kolay olacağı öngörülmektedir. Yayılmasının kolaylaştırmak ve dünya çapında yayılabilmesini sağlamak için öncelikle ofis ya da endüstriyel alanlarda kullanılması gibi projeler de geliştirilmeye başlandı.

Ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler buraya tıklayarak videoyu izleyebilirler.

Tarih : 19.02.2016